Pilates Matwork Eğitmenliği Sertifika Programı

Pilates Matwork Eğitmenliği Sertifika Programı

Pilates metodu, Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş olan bir egzersiz sistemidir. Temeli tamamen kontrole dayandığından, pilatesin ikinci adı Contrology (kontrol bilimi)'dir.

EĞİTİM TAKVİMİ

Pilates Matwork Eğitmenliği Sertifika Programı Eğitim Takvimi:

İZMİR PİLATES MATWORK  : 25-26-27-28-29-30 HAZİRAN 2019

EĞİTİM NOTLARI

Eğitim Yöntemi :

Teorik ve uygulamalı interaktif eğitim.
 

Eğitim Süresi :

6 gün

Pilates Matwork Eğitmenliği Sertifika Programı 

Pilates metodu, Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş olan bir egzersiz sistemidir. Temeli tamamen kontrole dayandığından, pilatesin ilk adı Contrology (kontrol bilimi)'dir. Kontrol, pilatesin temel yapı taşıdır. Hareketler vücut kontrolü esasına dayanarak gerçekleştirilir. Yapılan egzersizin bir pilates egzersizi olabilmesi için ilk olarak kontrolden bahsedebiliyor olmamız gerekir. Bu sebeple pilates eğitimi esnasında ilk öğretilen nefesle birlikte beden kontrolüdür. Pilates matwork eğitmenliği sertifika programında, öncelikle pilatesin 6 temel prensibini işleriz. Ardından anatomi eğitimi ile devam eden süreç yoğun egzersiz programıyla son bulur.

2000 yılında bireysel ve kurumsal gelişim alanında faaliyet vermek üzere kurulan Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü; bireylerin ve kurumların kendilerini geliştirebilmeleri ve daha ileriye taşıyabilmeleri adına ulusal ve uluslararası birçok festival ve organizasyon düzenlemiştir.

2007 yılı itibariyle Türkiye’nin İzmir başta olmak üzere farklı illerinde pilates eğitmenleri yetiştirmeye başlayan Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü, bu alanda pek çok ilki beraberinde getirmiştir. Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi işbirliği ile başlatılan Pilates Matwork ve Reformer Eğitmenliği Sertifika Programı,  Türkiye’de devlet üniversitesi akademik desteğini alan ilk ve tek eğitim programı olmuştur.

2012 yılına kadar; İzmir, İstanbul, Bursa, Adana, Mersin ve Antalya’da olmak üzere 65 Pilates Matwork Eğitmenliği Sertifika Programı başarı ile tamamlanmıştır. Mezun olan kursiyerlerimizden kimileri turizm alanında çalışmayı seçmiş, kimileri de kendi pilates merkezlerini açmışlardır. Mezunlarımızın  çalıştığı otellerden bazıları : Mardan Palace, Adam&Eve, Baia, Titanic Resorts, WOW Hotels, Rixos Hotels vb. yer almaktadır.

2013 yılında Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü; psikosomatik tıp alanında dünyanın en saygın tıp okulların biri olan INSTITUT PARACELSE ecole de medecine du Dr. ALAIN SCHOY çözüm ortaklığı imzalamış ve pilates eğitmenliği sertifika programını uluslararası bir platforma taşımıştır. INSTITUT PARACELSE ecole de medecine du Dr. ALAIN SCHOY işbirliği ile medikal anlamda da eğitim içeriğini zenginleştirmiştir.


Pilates’in altı temel prensibi:
 • Kontrol: Pilates egzersizleri esnasında beden tamamen kontrol altında olmalı. Harekete giriş, hareket süreci ve çıkışı bizim kontrolümüz dahilindeyken, bedeni tamamen hissedebilir ve gözlemleyebilir olmalıyız.
 • Nefes: Pilates hareketlerinde nefes hareketle uyumlu ve tutarlı olmalıdır. Hareketinizin yapısı nefesinizin biçimini belirler.
 • Merkezleme: Pilates hareketlerinde merkezimiz genelde pelvis-karın bölgemizdir. Kontrol ve güç daha çok bu bölgede yoğunlaşır ve egzersizler temelinde stabilizasyona dayanır.
 • Akıcılık: Pilates egzersizleri kendi içinde bir sisteme ve akıcılığa sahiptir. Hareketler nefes eşliğinde akıcı bir şekilde birbirini takip eder. Hareketin ve nefesin akıcılığını sağlar ve onu korumaya çalışırız.
 • Kesinlik: Pilates egzersizlerini uygularken hareketlerin kesin ve net olmasına dikkat etmeliyiz. Vücuttaki kontrol ve kesinlik azaldığında pilates kendi içindeki bütünlükten uzaklaşmaya başlar. Doğru teknikle her zaman iyi ve ideal sonuçlara ulaşırız.
 • Konsantrasyon: Pilates hareketlerini uygularken, öncelikle bedenimizin tamamen farkında olmamız gerekir. Bedenimizin duruşu, yapısı , hareketin merkezi, gücü, çalıştırdığı bölgeler… Bedensel ve zihinsel odak ve konsantrasyon pilates egzersizlerinden alacağımız sonucu kat ve kat artıracaktır.


Pilates Matwork Eğitmenliği Sertifika Programı'na katılmak isteyen katılımcılar daha önce pilates eğitimi almamış olsalar bile, eğer kendilerini bu yoğun sürece hazır hissediyorlarsa katılabilir ve başarı sağlayabilirler. Daha önce pilates eğitimi almış olan katılımcılar ise Pilates bilgi ve deneyimlerini artırmak ve pilates eğitmenliğine doğru bir adım atmak ve daha da ilerleyebilmek için bu eğitime katılabilirler.

Pilates Matwork Eğitmenliği Sertifika Programı, 6 güne yayılmış olan bir eğitim programıdır. Altı gün süresince Pilates Matwork egzersizlerini ve anatomi bilgilerinizi tamamlarsınız.

Pilatesin tüm teorik ve pratik eğitimlerini tamamlandıktan sonra iki aşamalı sınava tabi olursunuz.
1-Sözlü
2-Uygulamalı

Her iki sınavdan da başarı sağlarsanız, Pilates Matwork Eğitmenliği Sertifika’sını almaya hak kazanırsınız. Eğitim süresince farklı ödev ve ev uygulamalarınız  olacaktır. Sınava girebilmeniz için bu ödev ve uygulamaları tamamlamış ve eğitime %90 devam etmiş olmanız gerekmektedir.

Eğitim İçeriği:
 • Pilates’in tarihçesi ve yaklaşımı
 • Pilates’in 6 prensibi
 • Pilates metodunu diğer uygulamalardan ayıran özellikler
 • Temel ve fonksiyonel anatomi
 • Egzersiz bilimi ve bedenin doğru kullanımı
 • Pilates egzersizlerinde dikkat edilmesi gerekenler
 • Pilates egzersizlerinin yapısı ve uygulamaları
 • Pilates matwork hareketleri
 • Pratik, pratik, pratik
 • Canlandırma yöntemi
 • Eğitmenliğin temelleri

PROGRAM ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ

Gökçe Balikan
Ben Gökçe Balikan. Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü’yle tanıştıktan sonra yoga destekli Pilates Eğitmenliği sertifika programına katılarak, pilates ve yogalates eğitmeni oldum. Etkin İnsan işbirliği ile İzmir Mövenpick Otel – Coral Health Club’da pilates eğitmeni olarak işe başladım. Çok kaliteli ve nezih bir iş ortamında çalışma fırsatını yakalamamda bana yardımcı olan Alper hocama ve Etkin İnsan çalışanlarına sonsuz teşekkürler. Fark yaratmak için Etkin İnsan’la tanışın.
Yasemin Eriş
Pilates yaptığımı zannedip, aslında çok yanlışlıklarla dolu bir şey yapıyormuşum. Vücudumun farkındalığına varıp, nefesi nasıl kullanmam gerektiğini öğrendim. Pilatesi hayatıma kattığım için çok mutluyum.
Zelal Bahar Arslan
Bir eğitmende olması gereken tüm nitelikleri Alper hocada bire bir gördüm. Sakinlik, konsantrasyon… Süper ötesi…
Müge Atik
 Ben, Müge Atik. 35 yaşındayım ve 2 çocuk annesiyim. Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü’nün yogalates programı ile hem mutlu olabileceğim hem de kendimi eğitebileceğim bir iş imkanı buldum. Uzun yıllardır kazandığım spor deneyimimi ve yogalates eğitim programı ile kazandığım tecrübeyi b-fit bornova spor salonunda devam ettiriyorum. Bu program süresince tüm samimiyetini ve deyimini paylaştığına inandığım Alper hocaya çok teşekkür ederim. Pilates Matwork ve Yogalates eğitim programını öncelikle kendine güvenen herkese tavsiye ederim. Hayat paylaştıkça güzeldir...
Ayça Çakıcı
Ben, Ayça Çakıcı. Sağlık sektöründe 4 yıldır çalışmaktayım. Bu süreçte Ege Üniversitesi işbirliği ile Etkin İnsan Gelişim Entitüsü'yle tanıştım ve yoga destekli Pilates  Eğitmenliği Sertifika Programına katıldım. Eylül ayında İzmir karşıyaka yenigirne’de bulunan  Fit Spor Center'da pilates eğitmeni olarak görev almaya başladım. Aynı zamanda spor merkezinin sorumlu müdürü ve iş ortağı oldum. Bu eğitim sayesinde  hayatımda yeni, farklı, kaliteli ve profesyonel bir döneme adım attım. Emeklerinden dolayı ve farklılığı bana yaşattığı için Alper hocama ve bana destek olan tüm özel insanlara teşekkür ederim.  
Müge Özşahinler
Hayatımda gördüğüm en iyi eğitmen. Ağzından çıkan her kelime beynime kazındı. Alper hocam bir rüya gibi. Hayatımda görüp etkilendiğim tek insan. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru insanla bu yola çıktım.
Merve Kurşunel
  Alper hocam gördüğüm ve görebileceğim en iyi hocadır. Bildiklerini çok iyi aktarabiliyor ve insanın ufkunu açıyor.  
Nilhan Hasçiftçi
   Ben Nilhan Hasçiftçi. Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü – Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi işbirliğinde açılan Yoga ve Pilates Eğitmenliği Sertifika Programlarını tamamladım. Şu anda Antalya Mardan Palace Otel’de çalışmaktayım. Uzun süre turizm alanında çalışmış biri olarak, yoga ve pilates eğitmenliği yapıyorum. İnsana olan duyarlılığımı tam olarak istediğim şekilde ve ölçüde gösterebildiğim çalışma alanlarım yoga ve pilatesi değişik ülkelerin insanlarıyla paylaşıyorum. İnsan sağlığı için çalışmak büyük bir mutluluk.
F. Berke Yüksel
Ben,F. Berke Yüksel. Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü’yle tanıştıktan sonra Yoga destekli Pilates Eğitmenliği Sertifika Programına katılarak, pilates ve yogalates eğitmenliği yapmaya hak kazandım. Sadece içsel ya da dışsal(fiziksel) gelişimlerin yanı sıra, Alper Bayraktar ve orda bulunan diğer eğitmenlerim sayesinde bu gelişimlerin ikisinin birden sağlanmasının yararını deneyimledim. Böylelikle farkında bedenler ve farkında zihinlerle, farkında yaşamlara merhaba demeyi ve dedirtmeyi öğrendim. Böylece, İstanbul'da sürdürmekte olduğum yaşamımda çeşitli okullarda ve spor merkezlerinde çalışıyor, bu deyişi aktarmaya gayret ediyorum. Bu yolculukta yol göstermek ya da bu yolları daha sıkı deneyimlemek istiyorsanız Etkin İnsan'la tanışın.
Mine Akmaz
Çok derin bilgi ve tecrübe birikimiyle her seviyeye hitap ediyor Alper hocam. Pilatesi doğru yerde ve doğru kişiden öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu anladım. Hocamız sadece bilgisiyle değil örnek kişiliğiyle de bize çok şey kattı. Kendimi çok şanslı hissediyorum ve hocamıza tekrar teşekkür ediyorum.  
Şule Aktar
Alper Hoca için, eğitmenliğine ve şahsına beş yıldız veriyorum. Her şekilde örnek bir kişi…
Fulya Karşıyakalı
Ben Fulya Karşıyakalı. İzmir Tan Sağtürk Bale Okulu'nda bale eğıtmeni olarak görev almaktayım. Ege Üniversitesi işbirliği ile Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü'yle tanıştım ve Yogalates - Yoga destekli Pilates Eğitmenliği Sertifika Programına katıldım. Eğitim sonucu aldığım sertifika ile eylül ayında Ödemiş'te kendi pilates stüdyomu açıyorum. Bu kurs ve Alper hocamın emekleri sayesinde kendime yeni bir iş imkanı sağlamış oldum. Teşekkürler...
Bahar Altın
Ben, Altar Altın. Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü ile Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi işbirliği ile verilen Yoga destekli Pilates Eğitmenliği Sertifika Programını tamamladım. Şu anda Hobi olarak başlayıp, meslek olarak devam ettirdiğim ve çok severek yaptığım Yogalates’i öğrenmemde son derece detaylı bir eğitim programı ile iyi bir eğitmen olmamı sağlayan eğitmenim Alper Bayraktar’a teşekkür ederim. Şu anda, Radisson Blu Resort Otel Çeşme’de çalışıyorum.  
Aysel Pala
İşini hakkıyla yapıyor. Konuya hakimiyeti, öğrenciye yaklaşımı o kadar güzel ki, onunla tanıştığım için, eğitmen olmayı ondan öğrendiğimiz için çok şansılıyım.

Deniz Işık
Her yönüyle çok iyi bir eğitmen. Sadece Pilates'in anlatmaz, hayatı paylaşır. Benim hayata bakışımı değiştirdi. Ufkumu genişletti.

Şule Aktar
 Alper Hoca için, eğitmenliğine ve şahsına beş yıldız veriyorum. Her şekilde örnek bir kişi…
Seçil Kan Demirayak
Alper Hocamız, gerek kendi alanında olsun, gerekse davranış ve tutumları ve hayata bakışıyla tam anlamıyla örnek bir insan.  
Aysel Pala
İşini hakkıyla yapıyor. Konuya hakimiyeti, öğrenciye yaklaşımı o kadar güzel ki, onunla tanıştığım için, eğitmen olmayı ondan öğrendiğimiz için çok şansılıyım.    
Sinem Çınar
Pilatese inanılmaz hakim ve bu mesleği sevdirme yönü çok kuvvetli. Mesleğe ilk adımı onunla atıyor olmak büyük bir ayrıcalık.

Aslı Bekar
Hakimiyetinden, anlatımından, katılıma teşvikinden, tutumundan ötürü Altın madalyayı hak ediyor.
  
Figen Egeli
Alper Bayraktar: Hümanist tarafıyla takdire değer..
Deniz Işık
Her yönüyle çok iyi bir eğitmen. Sadece Pilates'in anlatmaz, hayatı paylaşır. Benim hayata bakışımı değiştirdi. Ufkumu genişletti.    
Didem Öz
Konusunda uzman, tek geçiyorum. Ders sırasında dinamiği güç verdi. Sorularımıza soru ile yanıtlama, düşünmemi arttırdı. M.U.H.T.E.Ş.E.M.
  
Ayla Ekşioğlu
Alper Hoca; şaşırtıcı, hayranlık veren, motive eden, bilgisiyle yücelen ve karşısındaki kişiyi de yücelten, pozitif, profesyonel bir eğitmendir.

Gülçin Köseoğlu
Alper Hocam'ın bizim için yeni bir başlangıç ve büyük bir şansın öncüsü olduğuna inanıyorum. Kısa zamanda tüm bilgileri öğrencisine sindirten başka bir eğitmen tanımıyorum. Kendisine minnettarım ve şükran borçluyum. Teşekkür ederim Alper Hocam, her şey için….
Yansı Subaşı
Alper Hoca'nın konuya hakimiyeti kişide büyük bir güven uyandırıyor. Eğitmen olarak model alınacak bir tarzı var. Katılımcılara davranışı, verdiği enerji, anlatım tarzı muhteşem.
  
Hüma Sönmez
Daha üstü yok… Çok derin, ince, anlayışlı, sabırlı… Davranışı ve tutumu anlatılmaz, ancak onun dersine katılan anlar."    
Müger Yörükoğlu
Alper Hoca: Profesyonel. Akıcı ve duru. Tatlı ve sert.."     
Vildan Çiğdem
Gerçekten işinin ustası. Sunum, aktarış biçimi eşsiz diyebilirim. Bilgisini nerede ne zaman kullanacağını iyi biliyor. BU nedenle beklentilerin üstünde eğitim veriyor. O, süper süper…

Canan Duran
Alper Bey'den yoga eğitimini aldıktan sonra hocamıza büyük sevgi ve hayranlık duydum. Çok şeyler öğrendiğim için onun diğer eğitimlerine de katılmak istedim. Pilates eğitmenlik programına da katıldım. O'na, bize öğrettiklerinden dolayı ve kişiliğinden dolayı yürekten teşkkür ederim."    
Yelda Kaliç
Konuya hakimiyet: Süper Anlatımı: Süper Katılıma teşviği: Süper Soruları yanıtlaması: Süper Davranışları ve tutumu: Mükemmel  Alper Hoca'dan çok şey öğrendim. Teşekkürler hocam.
Betül Yükselici
Her konudaki desteğinize binlerce teşekkürler. Büyük sabrınız, hayran bırakıyor.    
Eda Karaca
Şaşırtıcı derecede konuya hakim. Net ve anlaşılır şekilde anlatması olağanüstü. İdeal bir eğitmen tavrı
Şanay Akay
Alper Hoca, bir uzman olarak olağanüstü donanımlı. Sabır ve sebatla öğrencilerinin daha fazla gelişmesi ve işini iyi yapması için verdiği destek muhteşem. Hepimize öğretmenlik dersi veriyor.

PROGRAM BAŞVURU FORMU

ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ

Ben Gökçe Balikan. Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü’yle tanıştıktan sonra yoga destekli Pilates Eğitmenliği sertifika programına katılarak, pilates ve yogalates eğitmeni oldum. Etkin İnsan işbirliği ile İzmir Mövenpick ...

Gökçe Balikan

Yoga eğitimi, hayatın anlamını bulup, bu anlamla hayatı yepyeni bir biçimde yaşamamı sağladı. Nereye vardığım değil, hangi yolda olduğum önemliydi ve ben bu yolu bu eğitimle buldum

Murat Aygün Beden Eğitimi Öğretmeni
Yoga Eğitmenlik Programı 2010 mezunu

Pilates yaptığımı zannedip, aslında çok yanlışlıklarla dolu bir şey yapıyormuşum. Vücudumun farkındalığına varıp, nefesi nasıl kullanmam gerektiğini öğrendim. Pilatesi hayatıma kattığım için çok mutluyum.

Yasemin Eriş

Ben Şenay Aka. 2008 yılında Etkin İnsan’dan almış olduğum Yoga Eğitmenliği Sertifika Programı’ndan sonra hayatım değişti. Yoga Eğitmenliği programını tamamladıktan sonra, Karabağlar Halk Eğitim Merkezi’nde çalışmaya başladım...

Şenay Aka

Ben, Dilek Özgülergil. Yoga ve Pilates eğitmeni olmaya karar verdiğim an, bu konuda en yetkin kurumu araştırdım ve  Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü’ne ulaştım. Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi işbirliği ...

Dilek Özgülergil

Bir eğitmende olması gereken tüm nitelikleri Alper hocada bire bir gördüm. Sakinlik, konsantrasyon… Süper ötesi…

Zelal Bahar Arslan

Öğrendiklerimi hayatıma geçirmeye başladım, kişisel gelişimimde çok fayda gördüm. Hayatımın kalitesi arttı. Kendimden ve hayattan memnun bir şekilde yaşamaya başladım.

Öznur Pelit
Yoga Eğitmenlik Programı 2010 mezunu

 Ben, Müge Atik. 35 yaşındayım ve 2 çocuk annesiyim. Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü’nün yogalates programı ile hem mutlu olabileceğim hem de kendimi eğitebileceğim bir iş imkanı buldum. Uzun yıllardır kazandığım ...

Müge Atik
Top